14 senenin en sert gerilemesi: Küresel besin tutarları süratli düştü

Birleşmiş Milletler’in Küresel Besin Fiyat Endeksine gore Temmuz’da besin tutarları aylık bazda yüzde 8,6 geriledi. Sadece endeks yen, verilere gore hâlâ senelik bazda yüzde 13.1 artış seviyesinde.
Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Ziraat Örgütü (FAO), Temmuz ayına ilişkin Küresel Besin Fiyat Endeksini deklare etti.
Temmuz’daki düşüş, bitkisel yağ ve tahıl endekslerindeki mühim düşüşlerin öncülüğünde gerçekleşirken dört aydır düşüş eğilimindeki endeks, Temmuz’da Ekim 2008’den bu yana en sert gerilemeyi gösterdi.
Biden’dan ‘enflasyonla savaşım paketi’: 369 milyar dolarlık yasa için kongreye davet yapmış oldu
TAHIL ANLAŞMASI ROL OYNADI
FAO Hububat Fiyat Endeksi, aylık bazda yüzde 11,5 düşüşün arkasından Temmuz ayında averaj 147,3 puan oldu. Senelik bazda ise yüzde 16,6 yükseliş devam ederken düşüşe öncülük eden dünya buğday tutarları, kısmen Ukrayna ile Rusya içinde Ukrayna’nın Karadeniz’deki ana limanlarının blokajını kaldırmak için varılan anlaşmanın ve Ukrayna’dan tahıl ihracatının tekrardan başlayacağının işaretiyle Temmuz ayında yüzde 14,5’e kadar düştü. BİTKİSEL YAĞ ENDEKSİ DİP YAPTI
FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, aylık bazda yüzde 19,2 düşüşle 10 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Keskin düşüş, palm, soya, kolza tohumu ve ayçiçek yağlarında düşen dünya fiyatlarından kaynaklandı. Internasyonal palm yağı tutarları Temmuz ayında üst üste dördüncü ay düşüş görmüş oldu.
FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi ise Temmuz ayında averaj 146,4 puan ile aylık bazda yüzde 2,5 geriledi. Senelik bazda ise yüzde 25,4 artış kaydetti.

Son Dakika Haberler