Aile dizimi nedir, ne demek? Aile dizimi yöntemi/terapisi ile ilgili bilgiler!

01.08.2022 10:00 Son Güncelleme: 01.08.2022 10:01 3 yakın dost olan Ada, Sevgi ve Leyla’nın Ayvalık’a yaptıkları bir seyahat sonrası tepeden tırnağa değişen hayatlarını mevzu alan Zeytin Ağacı dizisindeki aile dizimi seansı diziyi izleyenler tarafınca merak edildi. Karakterlerden kanser olan Sevgi kemoterapiler sonrası, kanseri tam ‘Kurtuldum’ derken nüksediyor fakat sonrasında “kök aile açılımı” ile şifa buluyor. Dizide “köken aile açılımı” olarak adlandırılmış olan yöntem, aile dizimi yöntemidir.
Sevgi (Boncuk Yılmaz), tekrardan nükseden kanser hastalığına bir umar bulabilmek için yakın arkadaşları Ada (Tuba Büyüküstün) ve Leyla’yı (Seda Bakan) büyük bir çabayla ikna ederek Ayvalık’a sürüklüyor. Orada bir aile dizimi seansına katılan Sevgi, geçmişte yaşamış olduğu büyük bir travmadan bilinçaltında kalan bir yarayı fark etme imkanı buluyor.   AİLE DİZİMİ NEDİR?
Aile dizimi, aile fertlerince meydana getirilen negatif durumların nesillerden nesle aktarılması ve en sonucunda şimdiki zamanda ruhsal yada fizyolojik problemler olarak kendini göstermesi olarak açıklanabilir. Mesela, hanım sevgilisi tarafınca aldatılmıştır. Sonrasında başka biriyle evlenen kadının bir de evladı olmuştur. Kadının yaşamış olduğu bu yoğun, acı dolu edinim başka bir adamdan yapılmış olsa dahi çocuğa geçmekte ve çocuk hiçbir süre karşı cinsine itimat duymamakta, hep kuşku duygusu ile yaşamaktadır.
AİLE DİZİMİ TERAPİSİ NEDİR?
Alman psikoterapist Bert Hellinger tarafınca ortaya atılan psikoterapi yöntemidir. Terapinin çıkış noktası her birimizin, hem de kuşaklar öncesinden başlayarak, ailemizdeki her fert ile bir bağımız olduğudur. Doğrusu yetişkinler olarak bugün aldığımız her doğru-yanlış karar, pozitif yönde ya da negatif davranışlarımız, sorunlarımız yada korkularımız aslına bakarsak atalarımızdan mirastır. Aile içinde yaşanmış olan her durum aile fertlerinin DNA’larına kazınmakta ve nesilden nesle aktarılmaktadır.
Aile dizimi terapisinde hayatında problem olarak addettiğin her türlü duygu ve davranış şekilleri; depresyon, bağımlılıklar, işyerinde başarısızlık, parasal sıkıntılar, başarısız yada mutsuz ilişkiler, aile içindeki problemler, otoriteye karşı korku, yolunda gitmeyen evlilik, fizyolojik hastalık, aşırı kiloluluk benzer biçimde her probleminin kaynağına gidilebilir.
AİLE DİZİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN OLAYLAR
Katliam
İntihar etme
Ani ölüm
Aldatılma
İsteksiz/ gönülsüz beraberlik
Terk edilme
Saldırı, rahatsız etme
İşkenceye maruz kalma
Boşanma
Evlilik dışı çocuk sahibi olma
Düşük yapma
Kürtaj
Evlatlık verilme yada verme
Doğuştan gelen zihinsel ve bedensel rahatsızlıklar
Zeytin Ağacı dizisi mevzusu ve oyuncuları: Zeytin Ağacı nerede çekildi, ne süre yayınlanacak?

Son Dakika Haberler