Cerebrum Tech, Ankara’da Ar-Ge ve inovasyon merkezi açtı

Cerebrum Tech, Bilkent Cyberpark’ta kendine ilişik Web3, Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi açarak global bir teknoloji hub’ı olma hedefine bir kilometre taşı daha ekledi. Dünyanın en prestijli girişimcilik ve start-up yarışmalarından Get in The Ring ile eş zamanlı düzenlenen açılışa, Kore Büyükelçisi Won Ik Lee de katıldı. Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul burada yapmış olduğu konuşmada, “Ankara’daki yeni merkezimizin daha çok alanda dünyaya ve insanlığa katkı sağlayacak projeler geliştiren bir yer olacağına inanıyoruz” dedi.
Türkiye’nin yeni nesil teknoloji şirketi Cerebrum Tech, geleceği şekillendirecek teknolojiler için yatırım halletmeye devam ediyor. Başta metaverse olmak suretiyle suni zeka odaklı yeni nesil çözümlere odaklanan Cerebrum Tech, Bilkent Cyberpark’ta kendine ilişik Web3, Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi açarak internasyonal bir teknoloji hub’ı olma hedefine bir kilometre taşı daha ekledi. Merkezin açılışı, 16 Eylül’de dünyanın en prestijli ve mühim global startup yarışmalarından kabul edilen “Get in The Ring – GITR’’ ile eş zamanlı yapılmış oldu.
Cerebrum Tech Kurucusu Dr. Erdem Erkul, açılış kurdelesini aralarında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Kore Büyükelçisi Won Ik Lee, Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Faruk İnaltekin ve Itimat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Nükhet Küçükel Ezberci’nin de bulunmuş olduğu üst düzey isimlerle beraber kesti.
Yaşamın her alanına dokunan çözümler
Erkul burada yapmış olduğu konuşmada, “Cerebrum Tech olarak, hepimizin yaşamının merkezine yerleşen hızla gelişen teknolojinin yaşamı daha da kolaylaştıran çözümler üretmesi gerektiğine inanıyoruz. Buradan hareketle başta Cereverse olmak suretiyle Türkiye’den dünyaya oluşturulan ilk yerli metaverse evrenini geliştiriyoruz. Öteki taraftan sanal gerçeklikle arıcılık eğitimi verilmesine imkân tanıyor, erken uyarı sistemleriyle yangınların önlenmesini, yaşlıların evlerinde daha güvenli ve konforlu yaşamalarını, su kaçaklarının suni zeka ile önlenmesini elde eden teknolojiler sunarak yaşamın her alanına dokunuyoruz. Bunların hepsi devamlı büyüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarıyla oluyor. Ankara’daki yeni merkezimizin daha çok alanda dünyaya ve insanlığa katkı sağlayacak projeler geliştiren bir yer olacağına inanıyoruz” dedi.
“Gençlerin potansiyeline inanıyoruz”
Ar-Ge merkezi açılışının internasyonal bir yarışma ile eş zamanlı yapılmasının da anlamlı olduğuna dikkat çeken Erkul, “Cerebrum Tech olarak gençlerin potansiyeline inanıyoruz. Buradaki her düşünce bizim için fazlaca kıymetli. Gençlerin fikirlerini hayata geçirebilecekleri imkanlara yetişmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple, GITR etkinliğine ana sponsor olduk. Birbirinden kıymetli fikirlerden bazıları globalde ülkemizi temsil edecek. İnsanlığın geleceğine hep beraber katkıda bulunacağız” diye konuştu. Yeni merkezin gezilmesinin peşinden davetliler Cerebrum Tech’in metaverse’te yer edinen kurum ve kişilerin gereksinimleri doğrultusunda özelleştirilebilen yazışma ve üretkenlik platformu Ceremeet’i deneyimledi. Davetlilere, kendileri için hususi oluşturulan avatarlar da armağan edildi.
Sekiz ekip gerçek ringde ter döktü
Erdem Erkul, Ali Taha Koç ve Faruk İnaltekin’in yanı sıra Bilkent Üniversitesi TTO Direktörü Atilla Hakan Özdemir, ArkSigner Kurucu Ortağı Hasret Kahraman, Limatek Sistem Genel Müdürü Canan Okutanoğlu ve KOSGEB Dairesi Başkanı Mehmet Görkem Gürbüz’ün jüri koltuğunda oturmuş olduğu Get in The Ring’in Ankara ayağında ise sekiz ekip yarıştı. Takımlar yarışmanın formatı gereği gerçek bir ringe çıkarak projelerini söyledi. Artan bakım ve enerji maliyetlerini denetlemek için uçtan uca Sanayi 4.0 tabanlı makine sağlığı seyretme sistemleri için donanım ve yazılım üreten yüzde 100 yerli Wisersense kazanan ekip oldu.
Get in The Ring (GITR) nedir?
Internasyonal bir yarışma olan Get in The Ring (GITR), 2012 senesinde Hollanda merkezli olarak aynı isimle kurulan vakıf tarafınca organize ediliyor. 130’dan fazla ülkede düzenlenen yarışmada girişimciler, gerçek bir ringe çıkarak karşılarındaki rakipten daha iyi yanıtlar vermeye çalışırken hem seyircinin hem de jürinin dikkatini çekmeye uğraşıyor. Bu konsept kapsamında, ilk olarak kendi ülkesinde düzenlenen Get in the Ring’e katılıp birinci seçilen girişimci, her yıl değişik bir ülkede düzenlenen Global Final yarışmasında ülkesini temsil ederek rakip girişimcilerle ringde karşılaşıyor. Buna ek olarak, kazananlar dünyanın dört bir yanından gelen yeni girişimlerle buluşuyor ve Get in The Ring’in küresel yatırımcı ve ortak ağına tanıtılıyor.
Cerebrum Tech:
Türkiye’nin yeni nesil teknoloji şirketi, dijital dönüşüm mevzusunda etkin ve sürdürülebilir çözümler sunan Cerebrum Tech, 2021 senesinde kuruldu. Alanında uzman ekibiyle Cerebrum Tech; akıllı şehirler, metaverse, sürdürülebilirlik ve siber güvenliğin yanı sıra robotik süreç otomasyonu, suni zekâ, veri güvenliği ile danışmalığı alanlarında yenilikçi ve global standartlarda uygulamalar geliştiriyor. Etkinlik sektörleri içinde ise akıllı şehircilik, eğitim, sıhhat, sanayi, otomotiv ve müdafa endüstri içeriyor. Cerebrum Tech, güvenilir ve önder bir teknoloji şirketi olma vizyonuna haiz olarak ilerlerken, Silikon Vadisi’nde, İstanbul, Seul, Ankara, Londra ve Hollanda’da yer edinen ofislerinde çalışmalarını sürdürüyor. Gençlerin potansiyellerine inanan internasyonal bir teknoloji ‘hub’ı olmayı hedefliyor.

Son Dakika Haberler