Çocukluk çağlarında görülen bronşite dikkat!

Erken yaşlarda görülen bronşitin önemsenmesi icap ettiğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, çocukluk çağlarında oluşan bronşitin yetişkinlerde astım ve zatürre riskini artırdığını söylemiş oldu.
 Bronşitin, akciğerlerde bulunan ana hava yollarının, şu demek oluyor ki bronşların; alerjenler, toksik maddeler, bakteriler ve virüsler sebebiyle tahrişine ve iltihaplanmasına yol açan bir durum olarak tanımlanabileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, çoğu zaman 2 yaş altı çocuklarda çoğunlukla karşılaşılan bronşitin uzun solukta yol açabileceği problemler hakkında farkındalığın yükselmesi icap ettiğini söylemiş oldu.Uzm. Dr. Işık, Melbourne Üniversitesi Alerji ve Akciğer Sağlığı Birimi tarafınca 8 binden fazla katılımcı ile meydana gelen ve 46 yıl devam eden araştırma sonucunda 7 yaşından ilkin minimum bir kez bronşit geçiren çocuklarda ilerleyen yıllarda zatürre ve astım riskinin arttığının ortaya çıktığını açıkladı. Uzm. Dr. Işık, “Araştırma detaylarında bebeklik döneminde bakteriyel bronşit geçiren çocuklarda, 2 ila 5 yaş aralığında kronik akciğer hastalıkları riskinin arttığı yönünde bulgular da bulunuyor. Bu emek harcama neticesinde elde edilmiş sonuçlardan yola çıkılarak semptomatik evlatların hem kısa hem de uzun solukta şu demek oluyor ki ilk çocukluk döneminden orta yaşa kadar olan süreçte astım ve akciğer fonksiyonu değişimleri geliştirme potansiyellerinin arttığını söylemek mümkün. Bundan dolayı hem hastalığa karşı önlem alınması hem de teşhis ve tedavi süreçlerinin dikkatli bir halde yürütülmesi ehemmiyet taşıyor” dedi.
“Akciğer sağlığının uzun vadeli korunması için alınabilecek fazlaca sayıda tedbir bulunduğunu biliyoruz ve bu önlemleri aktarmaya itina gösteriyoruz” diye konuşan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, akciğerlerin gelişiminin anne karnında başladığını, ergenlikten yetişkinliğe kadar devam ettiğini vurgulayarak, “18 yaşına kadar hem alveollerin sayısı artıyor hem de hava yollarının boyutları gelişiyor. Akciğer gelişiminin devam etmiş olduğu bu tehlikeli sonuç dönemde bronşit ve zatürre benzer biçimde hastalıklara yakalanmak akciğer gelişimini negatif etkileyebiliyor.
Gözden kaçmaması ihtiyaç duyulan bir öteki mühim nokta ise akciğer hastalıklarına ek olarak erken dönemde sigara dumanına maruz kalmanın da gelecek yıllarda akciğer sağlığı için mühim bir risk teşkil etmiş olduğu.
Tütün dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer fonksiyonlarının azalmasının yanı sıra ileri yaşlarda astım, zatürre, bronşit, KOAH benzer biçimde solunum yolu hastalıkları görülme riski artıyor. Bu enfeksiyonların gelecek yıllardaki yansımaları içinde KOAH da bulunuyor. Sıhhatli bireylerde de yaşın ilerlemesi ile beraber akciğer fonksiyonlarında gerileme meydana geliyor, çocukluk çağlarında hemen hemen gelişirken akciğerlerin hasar alması ise bu süreçte kronik akciğer hastalıklarının oluşum riskini belirgin seviyede artırıyor” şeklinde konuştu.

Son Dakika Haberler