Doktora şiddette makas ‘tabanca’ sayıldı, sanığa indirim uygulanmadı

13.09.2022 10:51 Haber Deposu: DHA Vaka, 16 Mayıs 2021’de Sıhhat Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana geldi. Bıçakla yaralanan İbrahim Poyraz, sabah acil servise giriş yapmış oldu. Hekim M.T., Poyraz’ın yarasını temizledikten sonrasında dikiş atmak istedi. Dikiş atılmış olduğu sırada İbrahim Poyraz, canı yandığı sebebi öne sürülerek bağırdı. M.T.’ye hakaretler de yağdıran Poyraz, dikiş makasını kapıp, doktoru kovalamaya başladı. Bu sırada hemşirenin araya girmesiyle elindeki makası yere düşüren Poyraz, hekim M.T.’ye yumruk atıp, firar etti. Doktorun şikayeti ile gözaltına alınan İbrahim Poyraz, sevk edilmiş olduğu adliyede adli denetim şartıyla özgür bırakıldı. Soruşturma kapsamında Poyraz hakkında ‘kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlarından dava açıldı.
ERTELEME VE İNDİRİM UYGULANMADI
Tutuksuz sanık İbrahim Poyraz’ın yargılanmasına İzmir 38’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 9 Eylül’de görülen 5’inci duruşmayla devam edildi. Duruşmaya M.T.’nin avukatı Mithat Kara katıldı. Mütalaasının hazır bulunduğunu belirten savcı, vaka günü Poyraz’ın kendisine dikiş atılmış olduğu sırada müdahalenin sert olduğu sebebi öne sürülerek sinirlenip, asistan doktora hakarette bulunduğunu, eline makas aldığını ve yumruk atarak M.T.’yi yaraladığını belirtti. Savcı, sanığın ‘kamu görevini ifa eden doktoru kasten yaralama’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın okunmasının arkasından karar açıklandı.
Mahkeme heyeti, İbrahim Poyraz’ı ‘kasten yaralama’ suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Makası ‘tabanca’ sayan kurul, cezayı artırarak 9 aya çıkardı. ‘Sıhhat Hizmetleri Temel Kanunu’nun ek 12’nci maddesi gereğince Poyraz’a verilen ceza, suçun kamu görevlisine karşı işlenmiş olması sebebiyle 1 yıl 1 ay 15 gün hapis olarak değiştirildi. Hakim, Poyraz’a ek olarak ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ suçundan ise 1 yıl hapis cezası verdi. Ceza, gene aynı kanununun ek 12’nci maddesi gereğince artırarak, 1 yıl 6 ay hapse çevrildi. Hakim, Poyraz’a verilen toplam 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasında da indirim ve erteleme uygulamadı.
Öte taraftan mahkemenin verdiği kararın mühim bulunduğunu belirten İzmir Hekim Odası Başkanı Süleyman Kaynak ise “Sağlıkta sertlik, sıhhat alanındaki en büyük sorunlardan biri. Bu sorunların sebebi sıhhat otoritesi adına hizmet vermekte olan doktor ve sıhhat çalışanlarının korunmaması ve çalışan ile hastanın karşı karşıya bırakılmasıdır. Bu vakada mahkeme, en üst sınırdan cezalandırma yapmış oldu ve cezayı ertelemedi. Bu kararın mühim bulunduğunu düşünüyoruz. İzmir Hekim Odası olarak da mevzuyu yakından ve hassasiyetle takip ettik. Kararın örnek olması icap ettiğini düşünüyoruz” dedi. 

Son Dakika Haberler