Nida İsminin Anlamı Nedir? Nida İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

 Nida İsminin Anlamı Nedir?
 Nida isminin birkaç anlamı vardır. Bunlardan ilki ünlem anlamına gelmektedir. Herhangi bir duyguyu, düşünceyi ya da doğadaki bir sesin yansımasını belirten bir kelimedir. Bağırmak anlamına da gelen bu kelime kişinin yüksek sesli olmasını belirtmektedir. Ses verme anlamında da kullanılan bu kelime kişinin herhangi bir durumda karşılık olarak çıkardığı sesi ifade etmektedir.
 Bununla beraber nida birini uzak mesafeden bağırarak çağırmak, yanıt vermek adına sesini çıkarmak yada söylenen şeyi başkasına iletmeyi ifade etmektedir. Bu anlamların yanı sıra Nida adı başarı göstermiş, dikkat çeken, önceliklerini belirleyebilen, kuvvetli yanlarını öne çıkarabilen şahıs anlamına gelmektedir.  Nida İsmi Kur’an’da Geçer mi?
 Nida adı Kur’an’ı Kerim’de geçen adlar içinde yer verilmiştir. Kur’an’da ise Bakara suresindeki 171. ayette geçmektedir.
 TDK Lügat Anlamı Nedir?
 Nida isminin TDK sözlüğüne nazaran anlamı şu şekilde geçmektedir;
 -Bağırma, seslenme.
 – Hitap etme sanatı
 – Ses Verme
 Nida İsminin Özellikleri
 Nida isminde kişilerin yaşadıkları vakaları çevrelerindeki öteki insanlardan birazcık daha değişik görmüş olduğu bilinir. Yaratıcılıklarının gelişmiş olması, sanatla alakalı bir yönleri olması dikkat çekmektedir. Çoğunlukla kalıplaşmış fikirlerden uzaklaşarak değişik fikirlere haiz olmaları en büyük özellikleri arasındadır. Nida ismine haiz kişiler çoğu zaman bağımsız olmayı sever, kesin ve azimli bir karaktere haizdir.
 Nida İsminin Kökeni
 Nida isminin kökenine baktığımız süre Arapça kökenli bir isim olduğu görülmektedir. Türkiye’de ise
 1​​​​​3608 şahıs Nida adını kullanmaktadır.
 

Son Dakika Haberler