Pasaportsuz ilk pazar! Akın akın Edirne’ye geliyorlar

01.08.2022 08:02 Haber Deposu: Milliyet Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girişine ilişkin kararın 27 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanmasının peşinden Edirne’ye Bulgaristan’dan girişler de arttı. Milliyet ekibi olarak karardan sonraki ilk pazar günü Edirne’ye gittik. Gıdadan giyime kadar tüm gereksinimlerini bu kentten karşılayan Bulgaristan vatandaşlarını ve şehir esnafını dinledik. Bulgaristan vatandaşları, Türkiye’yi kendi ülkelerine gore daha ucuz bulduklarını belirtirken, Edirneli esnaf “İyi ki varlar, gelmeseler çoktan kepenk kapatmıştık” diyerek memnuniyetlerini dile getirdi. Kentliler, yazları Avrupa’dan gelen Türkler gümrük kapılarında uzun kuyrukların oluşmasına niçin olduğundan pazar değil hafta içi Edirne’ye gelmeyi tercih ettiklerini söylemiş oldu. Karardan oldukca memnun olan Edirneliler bunu kentin en işlek caddesi olan Saraçlar’da Bulgarca afişler asarak da gösteriyor.
Festivalde faciadan dönüldü; kamyonetin çarptığı totem festival alanına devrildi
‘ARABAYA ATLAYIP GELİYORUM’ Bulgaristan vatandaşı Yurdanka Hıritova, ayda minimum bir kez Türkiye’ye geldiğini söylemiş oldu. “Edirne’ye bir saatlik bir yolumuz var” diyen Hıritova, “İhtiyacım olduğunda otomobile atlayıp geliyorum. Burası daha ucuz. Ulaşınca hem alışverişimizi yapıyoruz hem de geziyoruz” dedi. Bulgaristan’da bir fabrikada işçi olarak çalışan Bülent Altındağ ise 4 kişilik ailesiyle hafta sonu Edirne’ye gelmiş. Altındağ, Edirne’yi tercih etme nedenlerini “Sık sık alışveriş için geliyoruz. Bulgaristan’a gore Türkiye’de yiyecek ve içecek birazcık daha ucuz. Yalnız alışveriş için de gelmiyoruz, yakın olduğu içingezmek için burayı ara sıra tercih ediyoruz” diye söyledi.

‘YILLARDIR GELİYORUZ’
Bulgaristan’da şoförlük icra eden Zilatko Raşonova ise devamlı Edirne’ye geldiğini söyleyerek, “Tüm alışverişimizi ve gereksinimlerimizi buradan alıyoruz. Burada market ürünleri daha uygun. Giriş çıkışımızda da sorun olmadığı için senelerdir bu şekilde Bulgaristanlılar gelip burada alışverişini yapıyor. Peynir ve et şeklinde ürünleri bilhassa buradan alıyorum” diyor.
‘GEZMEYE DE GELİYORUZ’
Uzun senelerdir Türkiye’ye alışverişe geldiklerini söyleyen Stefan Gendoro, erken saatlerde geliş Edirne’yi gezdiklerini sonrasında alışverişlerini yaptıklarını söyledi. “Burayı tercih etmemizin sebebi birçok ürün Bulgaristan’a gore daha ucuz” diyen Gendoro, geçişlik zorunluluğunun kaldırılmasınıngelen Bulgaristanlı sayısını artıracağını söylemiş oldu.

‘FİYAT SORMADAN BEĞENDİKLERİNİ ALIYORLAR’
Edirne esnafı da Bulgar vatandaşlarının alışverişinden oldukça memnun. Esnaf Tuğba Oğuz, 2018’de euro’nun yükseldiği dönemde en yoğun satın alan potansiyeli gördüklerini belirterek, “Son birkaç senedir yoğun bir Bulgaristanlı gelişi var. Biz bu durumdan memnunuz, bunlar da gelmezse kimden kazanacağız. Türkiye’nin durumu ortada. Bir çok süre, ‘İyi ki varlar’ diyoruz. Eğer gelmeselerdi şimdiye çoktan kepenk kapatmıştık” diye konuşuyor. Bir başka esnaf Sibel Denizli ise Türk müşterilerinin oldukca azaldığını dile getirerek, şunları dedi:
 AYAKTA TUTUYORLAR
“Türkiye’nin ekonomisi ortada. Bundan dolayı Bulgaristanlıların gelmesinden yanayız. Şundan dolayı Türkiye’deki ekonomik koşullar, Türk müşterilerimizi yüzde 80 azalttı. Buradaki esnafı ayakta tutan da Bulgaristanlı müşteriler. Günde 20 çanta satıyorsam bunun en fazla ikisini Türk satın alan alıyor.”
‘BAHŞİŞ BIRAKIYORLAR’
Esnaflık icra eden Ahmet Kaşdaş da şu şekilde konuştu: “Bulgaristanlılar eskiden geldiklerinde ‘Bu ne kadara?’ diye fiyat sorup öyleki alırlardı. Şimdi gereksinimlerini ve beğendiklerini düşünmeden alıyorlar. Eskiden Yunan müşterimiz bahşiş bıraktırdı, şimdi Bulgarlar bırakıyor. Esnaf olarak Bulgaristanlıların gelmesinden memnunuz.”
‘TÜM EDİRNE FAYDALANIYOR’
Metin Barmanbey de gelen Bulgaristanlılardan dolayı tüm Edirnelilerin memnun bulunduğunu belirterek hem kendisinin hem tüm Edirne’nin onlardan memnun bulunduğunu söyledi: “Ben senelerdir esnaflık yapıyorum ve bu durumdan memnunum. ‘Gelmelerinden memnun değilim’ diyen de yalan söylüyordur. Bu durumdan Edirne’nin tüm geneli faydalanıyor. Şimdi bir de geçişlik kalktı, gelenlerin sayısı da artacaktır, bu da buradaki esnafın daha çok kazanması demek. Sadece şu durum da insanoğlunun zoruna gidiyor, onlar istediğinde ülkemize gelip, istediği şeklinde alışverişini yapmış olup gezerken aynı rahatça biz oraya gidemiyoruz.” 

Son Dakika Haberler