SpaceX’e ilişik uzay enkazları Avustralya’da boş araziye düştü

03.08.2022 23:01 Haber Deposu: İHA Avustralya’nın Yeni Cenup Galler eyaletinde ziraatçi olan Mick Miners, arazisinin uzak bir köşesinde toprağa saplanmış büyük bir siyah nesne buldu. İlk başta nesneyi ölü bir ağaç sanan Miners, uzmanların nesneyi incelemesinin peşinden uzaydan düştüğünü öğrendi. Miners’ın arazisinde meydana getirilen incelemede başka noktalarda 2 nesne daha bulunmuş oldu.
 
Avustralya Uzay Ajansı (ASA) tarafınca meydana getirilen açıklamada, uzaydan düşen nesnenin SpaceX kapsülüne ilişik olduğu ifade edildi. ASA, benzer nesneler ile karşılaşanları SpaceX tarafınca kurulan bir yıkıntı yardım hattıyla iletişime geçmesini istedi. Nesneleri incelemesi için çağrılan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden astrofizikçi olan Dr. Brad Tucker, “Tüm bu tarz şeyleri yakından görmek fazlaca coşku vericiydi, daha ilkin asla bu şekilde düşen bir uzay çöpü görmemiştim” dedi.  
Uzay enkazlarının, Kasım 2020’de uzaya fırlatılan ve 9 Temmuz’da tekrardan Dünya’ya dönen SpaceX Dragon uzay aracına ilişik olduğu düşünülüyor.
 
İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde astrofizik Profesörü Don Pollacco ise, uzay enkazının karaya çarpmasının fazlaca ender bulunduğunu aktararak, her gün uzaydan Dünya’nın atmosferine nesnelerin girdiğini ve büyük çoğunluğunun okyanuslara düştüğünü açıkladı. Pollacco, uzaydan düşen nesneler sonucu bir kişinin yaralanma ihtimalinin “neredeyse sıfır” bulunduğunu belirterek, “İnsanların korkmasına gerek yok, vurulma ihtimali inanılmaz derecede düşük” dedi.
 
Uzaydan düşen bir nesne ile bir kişinin vurulduğuna dair tek olay, 1997’de ABD’nin Oklahoma kentinde bir uzay enkazı parçasının omzuna düşmesinden yara almadan kurtulan Lottie Williams olarak kayıtlara geçti.
 
Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nin geçtiğimiz temmuz ayında yayınlandığı araştırmada, önümüzdeki on yıl içinde bir yada daha çok insanoğlunun uzay enkazı tarafınca öldürülme ihtimalinin yüzde 10 bulunduğunu ortaya koydu.

Son Dakika Haberler